Witamy! Jest piątek 20.10.2017, godzina 16:18
Guild Wars 2 Fansite
News
Forum
> Guild Wars <
Download
Lore
Gra
Dodatkowe Informacje
PvE
PvP
Społeczność
> Guild Wars: Beyond <
Wojna w Krycie
> Guild Wars 2<
Informacji o Guild Wars 2 szukaj na nowym portalu
FAQ
Kontakt
...kokosy zabijają co roku 150 osób? To więcej, niż zabijają rekiny.
Partnerzy:

Kup Guild Wars
klient
Tryb Obserwatora 101

Obserwowanie i Interfejs


Czy kiedykolwiek chciałeś zobaczyć, jak najlepsze gildie wspinają się po kolejnych szczeblach Drabinki? Jeżeli tak, to Tryb Obserwatora został stworzony właśnie dla Ciebie.

Tryb Obserwatora[TO] jest jedną z funkcji Guild Wars, która pozwala graczom na podglądanie walk gildii z top100. Jest to świetne narzędzie dla graczy do samokształcenia się i szlifowania swoich umiejętności.

Tutaj znajduje się kilka porad odnośnie obserwowanie meczy w tym trybie:

Automatyczna Kamera[Auto Camera] - będzie powoli poruszała się pomiędzy walczącymi graczami. Ta opcja jest dla leniwców, jednak dla bardziej aktywnych użytkowników jest ona ograniczeniem. Możesz wyłączyć tą funkcję odznaczając ptaszka w prawym górnym rogu ekranu.

Okno Wykresów[Score Chart] - działa także w Trybie Obserwatora. naciśnij "O", aby zobaczyć Morale i Zdrowie obu drużyn.

Możesz otworzyć kilka kopii okna drużyny, po jednym dla każdej z nich. Naciśnij "P", a następnie kliknij na ikonie umieszczonej na górze okna, aby otworzyć kolejne. Kliknij na ikonie u góry okna drużyny, aby przełączać się pomiędzy nimi. Jest to użyteczne przy podglądaniu walk na Heroes' Ascent.

Klikając na nazwie gracza, spowodujesz, że kamera zacznie podążać za jego postacią. Jego energia, zbroja, przedmioty i dokładny poziom Zdrowia pozostają ukryte.

Także mapa("U") działa w TO, a co więcej pokazuje ona nieruchome punkty, z których możesz obserwować pole walki. Za pomocą rolki myszki możesz oddalać i przybliżać obraz terenu. Obserwowanie całej lokacji pozwala Ci śledzić flagowych i sposób rozdzielania się drużyn.


Uczenie się na podstawie Trybu Obserwatora


Jedną z zalet TO jest możliwość zobaczenia, jakich umiejętności używa każdy z graczy. Przełączając się pomiędzy postaciami możesz sprawdzić, jakimi buildami grają!

Jednak, co powie Ci wiele topowych gildii, siła drużyny GvG nie tkwi tylko w buildzie. To indywidualne umiejętności, ich sposób użycia, oraz taktyka są kluczem do zwycięstwa.

Są jednak sposoby na nauczenie się wykorzystywania także tych czynników.

Aby wyciągnąć jak najwięcej z TO, powinieneś wpierw określić, jakim buildem gra obserwowana przez Ciebie postać. Gdy już to zrobisz, możesz przyjrzeć się sposobowi użycia danych umiejętności. Czołowe gildie rzadziej używają skilli i popełniają mniej błędów.

Obecnie nie widać, kto jest celem danego gracza, ale można to wywnioskować z tego, co dzieje się na polu walki. Jeżeli Mesmer użył Energy Surge, to wystarczy popatrzeć na okno drużyny przeciwnika i osoba, którą "dotknął" ubytek Zdrowia, najpewniej była właśnie jego celem. Ponadto z pomocą przychodzą animacje czarów. Jeżeli widzisz, że ktoś właśnie traci prawie całe Zdrowie i nagle je odzyskuje, a postać posiadająca jako jedną z klas Mnicha straciła w tym samym czasie połowę Zdrowia, to musi to być Infuser.

w PvP nic nie pokona doświadczenia. Dlatego, jeżeli nie grasz aktywnie, Tryb Obserwatora pozwala Ci nadrobić pewne braki.


Tryb Obserwatora - porady wg profesji


Mnich - Mnisi są jedną z najbardziej emocjonujących klas, którymi można grać w GW: musisz być wciąż skoncentrowany na ciągłym używaniu umiejętności, żeby pomóc sobie i sojusznikom. Kiedy oglądasz Mnichów, zauważ w jakim momencie używają swoich Umiejętności. Czy czekają na spike'a, żeby rzucić Infuse Health? A może są bardziej dynamiczni, lecząc swoją drużynę jak Boon Prot?

Zwróć także uwagę, jak zarządzają swoją Energią. Mimo iż nie możesz zobaczyć poziomu ich Energii, to jesteś w stanie wyciągnąć pewną użyteczną informację z konstrukcji ich buildu i sposobu, w jaki używają swoich Umiejętności. Czy ich drugorzędną klasą jest Mesmer z Inspired Hex, czy też może polegają na leczeniu Sygnetami, kiedy wymagają mało Energii? Miej oko na Oknach Drużyn [Party Windows], żeby zauważyć kiedy używają kluczowe Umiejętności jak Protective Spirit czy Blessed Light. Kończąc, Mnisi są tak niezbędni drużynie, że bez przerwy wykorzystują każdą możliwą metodę, aby uniknąć śmierci. Często uciekając dość daleko, aby uratować skórę. Każdy, kto ma zamiar grać postacią rzucającą czary, może nauczyć się wiele oglądając, jak najlepsi Mnisi wykorzystują pozycjonowanie do pozostania przy życiu.


Mesmer - Mesmerzy w aktualnym metagamie są nastawieni na Dominację[Domination]. Często wyposażają się w Umiejętności typu Energy Surge, Blackout i Diversion. Najlepsi zawodnicy grający Mesmerem, są jednymi z najbardziej efektywnych casterów w grze. Używają Blackout na Wojownikach, niespike'owanych Mnichach, albo wykorzystują Energy Surge, żeby utrzymać cel na niskim poziomie Energii i jednocześnie utrzymywać presję związaną z obrażeniami. Odpowiednie wyczucie Diversion może zaważyć o wygranej lub przegranej na wyższych poziomach gry, zwłaszcza podczas wyrównanych meczy. Tego typu gracze obserwują pole walki w poszukiwaniu kluczowych celów do wyłączenia, takich jak Smiterzy czy Mesmerzy. Ciężko znaleźć dobrych Mesmerów, a kopiowanie Paska Umiejętności najlepszych graczy jest jedynie mały krokiem do polepszenia się.


Wojownik - Paski Umiejętności Wojowników są bardzo zróżnicowane. Od Topora, przez Miecz, aż do Młota, spełniają one odmienne potrzeby dla różnych drużyn. Kiedy obserwujesz Wojowników, spróbuj określić jakich Umiejętności używają i jak wpasowują się one do ogólnego buildu drużyny. Ale co ważniejsze, zwróć uwagę które postacie atakują. Dobrzy Wojownicy ciągle przełączają cele na przeciwników z małą ilością Życia i słabym Pancerzem. Zauważ, jak szybko zmieniają cel, jeśli aktualny zostanie uleczony bądź dostanie jakiegoś Enchanta. Zwróć uwagę również na to, jak szybko rzucają się na wrogów, kiedy jest okazja na ich zabicie. Jak używają Frenzy i szybko go wyłączają inną Postawą (Stance), kiedy otrzymują obrażenia. Wojownicy mają także w zwyczaju zabieranie ze sobą defensywne samoleczenie w postaci Healing Signet. Obejrzyj, jak wykorzystują to, aby pomóc Mnichom w zachowaniu odpowiedniej ilości Energii albo kiedy są poza obszarem leczenia Mnicha.


Łowca - Wiedza o pozycjonowaniu jest najważniejsza podczas oglądania Łowców. Zobacz jak drużyny z top100 rozmieszczają swoich Łowców, aby było ich ciężej namierzyć albo żeby wykorzystać przewagę wzniesienia, kiedy to tylko możliwe. Spróbuj rozgryźć, jaki typ Łowcy oglądasz; czy jest to postać nastawiona na obrażenia, używająca Melandrus Arrows, czy też może typowy interrupter z kilkoma Umiejętnościami do przerywania akcji przeciwnika? Najlepsze drużyny przeważnie wykorzystują Łowców do splitu kilku- bądź nawet jednoosobowego. Kiedy natrafisz na taką sytuację, zobacz jak pojedynczy Łowca może z powodzeniem uciekać przed kilkoma przeciwnikami dzięki spowolnieniom[snare] typu Crippling Shot. W tego typu przypadkach ważne jest zauważenie, jak oni utrzymują się przy życiu. Używają Umiejętności takich jak Troll Unguent, Distortion lub Postaw (Stance) Łowcy do zwiększenia swojej mobilności i zdolności przetrwania.


Elementalista - W aktualnym metagame Magowie są wykorzystywani głównie jako wsparcie. Przeważnie biorą wodne spowolnienia i Umiejętności obronne typu Blinding Flash i Heal Party. Podczas obserwowania tych postaci, zwracaj uwagę na to, kogo i kiedy one atakują. Jako przykład - Blinding Flash poleci na Wojownika, jak tylko ten zbliży się do któregoś z sojuszników Elementalisty. Zapewne każdy kto gra tą profesją będzie chciał zobaczyć, gdzie powinni się znajdować na polu bitwy. Otóż często wydaje się, że Elementalista stoi gdzieś daleko z tyłu, jednak tak naprawdę w tym momencie wspiera on drużynę dodatkowym leczeniem. Część gildii używa spowolnień ze szkoły wody, aby zapobiec rozdzieleniu się przeciwnika na dwie grupy.


Nekromanta - Wiele aktualnych buildów Nekromanty dotyczy spike'u albo Umiejętności Tainted Flesh. Podczas obserwowania drużyny spikerów, zwróć uwagę na to, jak drużyna koordynuje zadawanie obrażeń używając konkretnych Umiejętności w określonym czasie. Pomocne jest rozeznanie, jak drużyny spikerów radzą sobie ze splitami i vice versa. Nekromanci bazujący na Tainted Flesh zawsze mają na oku Okno Drużyny, dzięki czemu wiedzą, kiedy towarzysze są pod wpływem Choroby[Disease]. Dodatkowo rzucają buffy na zwierzaki i innych sprzymierzeńców.


Nieskończony potencjał szkoleniowy


Tryb Obserwatora działa bez przerwy i nadaje mecze GvG pierwszej setki Drabinki 15 minut po ich rozpoczęciu. Nawet jeśli masz spore doświadczenie w PvP, to wciąż możesz znaleźć coś interesującego w tym Trybie. Poszerzanie wiedzy o tym, co przeciwnik może dodać do swojego arsenału, zawsze pomaga.


Autor: Christian Brellisford | Tłumaczenie: edi i Zhai

GuildWars.comTeenArena Net