Witamy! Jest poniedzialek 23.10.2017, godzina 04:32
Guild Wars 2 Fansite
News
Forum
> Guild Wars <
Download
Lore
Gra
Dodatkowe Informacje
PvE
PvP
Społeczność
> Guild Wars: Beyond <
Wojna w Krycie
> Guild Wars 2<
Informacji o Guild Wars 2 szukaj na nowym portalu
FAQ
Kontakt
...potwory zabijając graczy mogą awansować na wyższy poziom?
Partnerzy:

Kup Guild Wars
klient
Opuszczanie Gniazda

Seria artykułów z cyklu PvP Primer została stworzona, aby pomagać graczom rozpocząć grę PvP, a większość omówionych tematów można było przećwiczyć samemu, bez poszukiwania drużyny. Poza tym, czego byliśmy w stanie nauczyć w tych artykułach, rozgrywka PvP posiada wiele skomplikowanych rzeczy do zaoferowania, a większość z nich jest rezultatem interakcji między graczami, drużynami, umiejętnościami, buildami i mapami tworzącymi nieoczekiwane połączenia i odmienne zastosowania popularnych strategii. Dwie drużyny na przykład, mogą używać tego samego buildu i grać nim inaczej, w zależności od indywidualnych umiejętności, zdolności taktycznych lidera, mapy i przeciwnika. Moglibyśmy opisać wiele takich przykładów, lecz wydaje nam się, że prościej będzie zobaczyć to na własne oczy podczas walk PvP na Arenach.

Ostatnia lekcja serii Primer pokaże kilka zasobów, z których można korzystać pomagając sobie w zdobyciu nowych doświadczeń związanych z PvP. Pokaże również nieco informacji na temat aren, na których rozgrywane są walki PvP.

Jeżeli chcecie kontynuować naukę PvP, sugerujemy dołączenie do gildii, jeżeli jeszcze do żadnej nie należycie. Lub założenie własnej. Tak czy inaczej nauka PvP pójdzie dużo łatwiej, jeśli będziecie częścią grupy graczy spotykających się regularnie i współzawodniczących na Arenach Drużynowych, Bitwach Sojuszy, Drodze Bohaterów i Gildii-vs-Gildii (GvG). Nawet, jeśli wiele gildii osiągnęło maksymalną ilość graczy i weteranów, nowe gildie wciąż powstają, a nowi gracze wciąż napływają do gry. Generalnie gildie akceptują graczy z ograniczonym doświadczeniem w dziedzinie PvP, pod warunkiem, ze są otwarci na propozycje, mają dobre nastawienie i chęć stawania się lepszym. Aby uzyskać więcej informacji na temat szukania gildii i łączenia się z innymi graczami, przeczytajcie jeden z wcześniejszych artykułów z cyklu Primer.

Oprócz praktycznych doświadczeń z grą, które można nabyć poprzez dołączenie do gildii i granie PvP, powinniście również nadążać za tzw. „metagame” (aktualnymi trendami) poprzez Tryb Obserwatora, artykułami State of the Game oraz stroną internetową Guild Wars Wiki, dzięki którym możecie zdobyć potrzebne informacje na temat tego, co dzieje się aktualnie podczas GvG oraz na innych arenach PvP. Zewnętrzne źródła, takie jak strony fanów i fora również mogą zaoferować olbrzymią dozę informacji, szczególnie na temat niuansów zaawansowanych walk PvP. Sprawdźcie naszą listę oficjalnych stron fanów, aby odnaleźć dyskusje na temat PvP oraz przemyśleń bardziej doświadczonych graczy. Możecie również spróbować odwiedzić fora publiczne najlepszych gildii w oficjalnej drabince Guild Wars, aby dowiedzieć się więcej o ich stylu gry lub, aby dowiedzieć się, czy nie poszukują graczy.

Areny Drużynowe

Aby odblokować Areny Drużynowe potrzebne jest pięć zwycięstw z rzędu na Arenach Losowych. Walka na Arenach odbywa się pomiędzy dwiema czteroosobowymi grupami stworzonymi przed walką. Wiele przypadkowych drużyn zbiera się w ten sposób, więc wciąż można relatywnie łatwo dołączyć do gry bez wcześniejszego przygotowania czy chatu głosowego. Lecz równie często możecie natrafić na skoordynowane grupy ludzi należących do tej samej gildii. Takie ekipy będą przeważnie używały chata głosowego, oraz będą grały buildami stworzonymi specjalnie, aby współdziałały ze sobą, sprawiając, że trudniej będzie z nimi wygrać przy pomocy przypadkowej drużyny.

Jeśli ćwiczyliście dużo na Arenach Losowych, możecie rozpoznać niektóre z map użytych na Arenach Drużynowych. Mapy, których nie rozpoznajecie nie powinny być trudne do opanowania, ponieważ nie są ani duże ani skomplikowane. Dodatkowo, większość drużyn po prostu spotyka się w środku i tam walczy, natomiast mapy są na tyle niewielkie, że z łatwością można znaleźć przeciwnika przy pomocy kompasu.

Chociaż na Arenach Drużynowych w jednej grupie mogą grać tylko cztery postacie, bitwy na Arenach obfitują w różne buildy i kombinacje postaci. Chociaż istnieje wprawdzie pewna metagame, lecz zmienia się bardzo często, ze względu na brak trybu Obserwatora, dzięki któremu rozprzestrzeniają się inne buildy. Oczywiście większość drużyn ma ze sobą Mnicha, lecz niektóre nie zaprzątają sobie głowy postaciami leczącymi. Nie zawsze jest to najlepszym podejściem, ale drużyny nie posiadające Mnicha wciąż mogą wygrywać a spotkanie takiej drużyny tutaj jest łatwiejsze niż podczas GvG.

Ta różnorodność buildów utrzymuje świeżość i zainteresowanie Arenami Drużynowymi. Dodatkowo czteroosobowe drużyny nadają się do ćwiczenia mini-buildów do GvG. Przykładowo, możecie przejąć kontrolę nad czteroosobowym splitem z GvG i grać nim na Arenach Drużynowych, po to, żeby gracze zapoznali się ze swoimi paskami umiejętności oraz określili mocne i słabe strony buildu w walce przeciw żywym przeciwnikom.

Droga Bohaterów (HA)

Ta arena widziała naprawdę sporo zmian od czasu swojego powstania. Na samym początku walka odbywała się w stylu 8v8, później została zmieniona na 6v6, aby ostatecznie znów wrócić do stylu walki między ośmioosobowymi drużynami. Będąca naturalnym stopniem pomiędzy Arenami Drużynowymi a GvG, HA wymaga 5 wygranych meczy na Arenach Drużynowych do odblokowania. Rozgrywka dzieli się na kilka typów meczy rozgrywanych na kilkunastu mapach. Istnieje wiele sposobów, aby osiągnąć zwycięstwo na poszczególnych mapach.

Dzięki większej ilości graczy przypadających na drużynę, walki na HA są bardziej stabilne od tych na Arenach Drużynowych. Pojawia się więcej kontr dla popularnych Klątw i Stanów, często też spotkać można spike. Choć wciąż można znaleźć tutaj grupy przypadkowe, nie mają one zbyt wielkich szans na sukces. Znacznie lepiej radzą sobie zorganizowane drużyny używające komunikatorów głosowych.

Gdy drużyna zwycięży na mapie HA, zostaje przeniesiona na następną mapę, aby walczyć z inną zwycięską drużyną. Ekipy przegrywające zostają wysłane z powrotem do miasta. Działa to na zasadzie pewnego rodzaju turnieju, którego kulminacją jest Komnata Bohaterów, w której zwycięskie ekipy walczą o rzadkie nagrody, które mogą zatrzymać, lub sprzedać za złoto. Po drodze zdobywa się również sławę, dzięki której rośnie tytuł Bohatera, który z kolei zapewnia unikatową emotkę. Przykładowo, jeśli zdobędziecie 3 poziom tytułu Bohatera, możecie wyświetlić emotkę jelenia poprzez wpisanie /rank.

Gildia-wersus-Gildia

Najtrudniejsza forma PvP w Guild Wars, ta walka ma miejsce pomiędzy dwoma zorganizowanymi drużynami ośmiu graczy. Praktycznie niemożliwe jest znalezienie przypadkowej drużyny bez doświadczenia w PvP, ponieważ większość graczy grających jako goście wcześniej udowodniła swoją wiedze i umiejętności. Tak więc, aby zagrać GvG potrzeba najpierw znaleźć gildię. Wybór graczy jest niezwykle ważny, ponieważ niezorganizowane grupy kończą szybko i nie są w stanie nauczyć się niczego nowego. Więcej na temat znajdowania gildii i współpracy z innymi graczami można znaleźć w jednym z poprzednich artykułów z cyklu Primer.

Natura GvG ciągle się zmienia i ewoluuje. Stworzyliśmy nawet specjalny cykl artykułów poświęconych tym zmianom, zatytułowany State of the Game. Podczas turniejów rejestrowane są również sprawozdania z meczy najlepszych drużyn a nawet statystyki dotyczące najczęściej używanych umiejętności.

Oficjalna drabinka gildii jest historycznym zapisem osiągnięć gildii top 1000 i jest uzupełniana kilka razy dziennie. Ludzie grają GvG z różnych powodów, a jednym z nich jest chęć znalezienia się na tej drabince, lub nawet na jej szczycie, podczas gdy inni grają jedynie dla przyjemności płynącej z gry. No i oczywiście GvG oferuje prawdziwe nagrody dla graczy biorących udział w regularnie odbywających się turniejów. Gildie walczą w tych turniejach o sławę i nagrody.

Poza Primerem

Strony fanów, fora gildii oraz GuildWiki zawierają mnóstwo informacji na temat bardziej zawiłych i skomplikowanych aspektów PvP (znacznie więcej, niż kiedykolwiek moglibyśmy zgromadzić w pojedynczych artykułach). W cyklu Primer przedstawiliśmy podstawy, dzięki którym można spokojnie zacząć grę PvP, reszta zależy od was. Znajdźcie sobie drużynę lub gildię odpowiadających wam graczy i bawcie się tak długo jak chcecie. Pamiętajcie, że wszyscy wielcy gracze musieli jakoś zaczynać a to, co osiągnęli zdobyli dzięki ogromnej ilości ćwiczeń, więc ćwiczcie jak najwięcej i powodzenia!

Tłumaczenie – Tom Stone


GuildWars.comTeenArena Net