Witamy! Jest piątek 20.10.2017, godzina 08:40
Guild Wars 2 Fansite
News
Forum
> Guild Wars <
Download
Lore
Gra
Dodatkowe Informacje
PvE
PvP
Społeczność
> Guild Wars: Beyond <
Wojna w Krycie
> Guild Wars 2<
Informacji o Guild Wars 2 szukaj na nowym portalu
FAQ
Kontakt
...grając z pomocnikami, jeżeli wskażemy im cel, to wszystkie rzucą się na niego?
Partnerzy:

Kup Guild Wars
klient


Wywiad z okazji 4. rocznicy wydania
Guild Wars


Wywiad z Colinem Johanson'em, producentem GW, który można znaleźć w serwisie Gamevision.

Ciężko w to uwierzyć, ale wydane przez NCSoft Guild Wars wystartowało cztery lata temu. Gdy zostało wydane ludzie byli wstrząśnięci ilością rzeczy zawartych w grze, która nie posiada abonamentu – dzięki czemu w krótkim czasie zyskała ona popularność wśród graczy wciąż negatywnie nastawionych do płacenia za coś, co już raz się kupiło. W wielu aspektach, Guild Wars wyznaczyło standardy online’owego grania, wyznaczając wyraźną linię między sieciowymi RPG a MMORPG.

Od czasu wydania aż do dziś gra jest ogromnym sukcesem. Kilka dodatkowych kampanii pozwoliło za niewielką cenę znacznie zwiększyć jej świat, natomiast zapowiadany sequel ma być jeszcze większym przeżyciem typu MMO, a jednocześnie wciąż pozostawać pozbawionym dodatkowych opłat.

Aby uhonorować czwarte urodziny gry, będziemy świętować w wielkim stylu. Po pierwsze, poniżej znajdziecie wywiad z jednym z producentów, Colinem Johanson’em, w którym opowie nam o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości gry. Po drugie, wkrótce powinien pojawić się konkurs, w którym będzie można wygrać 4 kopie Guild Wars, po jednej na każde z mijających lat. Sprytne, prawda?
Zapraszamy do lektury...Minęły cztery lata od chwili, w której gra trafiła na sklepowe półki. Co się zmieniło?

Zmieniło się tak wiele! Gra miała na początku być czymś, w czym gracze graliby w część PvE przez krótki czas, a następnie przechodzili do PvP, jako najważniejszej części rozgrywki. Idea ludzi grających PvE w GW przez długi okres czasu była dla nas obca i w pewien sposób nieoczekiwana przez nas w chwili, w której kampania została wydana. Nigdy nie myśleliśmy o grze jak o MMO właśnie z tego powodu, lecz odkryliśmy, że nasi klienci szukali powodów, dla których mogliby grać w naszą grę tak, jakby była normalnym MMO. Dlatego też zaczęliśmy przerabiać grę w taki sposób, aby znaleźć długoterminowe cele dla graczy i skupiając się podczas projektowania na sposobach utrzymania gry na interesującym poziomie zarówno dla grających krótko jak i tych, którzy spędzają przy grze więcej czasu

Co takiego posiada Guild Wars, co sprawia, że ludzie do niego wracają?

Wydaje mi się, że największą przyczyną jest brak abonamentu. Twoje konto jest zawsze na miejscu, czekając aż wrócisz i stworzysz nową postać lub wybrać którąś ze starszych postaci i kolejny raz przejść nią kampanię albo wyskoczyć na kilka meczy PvP. To zadziwiające jak często ludzie odejdą aby wypróbować nową grę, pograją w nią chwilkę, znudzą się i jeszcze raz sięgną po Guild Wars

Dzięki tylu różnym aspektom gry, których można doświadczyć i które można odkrywać, zawsze znajdzie się coś nowego, co sprawi, że gra będzie przyjemna. Z tyloma stylami gry PvP, kampaniami, mini-grami, elitarnymi misjami oraz nowymi rzeczami tworzonymi przez naszą fantastyczną ekipę Live Update, zawsze znajdzie się coś do zrobienia w GW.

Znając zawartość gry czuję, że świąteczne festiwale w Guild Wars działają jak największy magnes przyciągający ludzi z powrotem do gry. Eventy są zabawne i dowcipne, a liczba aktywnie grających ludzi zazwyczaj rośnie aż po sufit podczas tego typu okazji. Miło jest patrzeć, jak graczy przybywa podczas festiwalu a następnie, przez kolejne tygodnie, liczba graczy wcale się nie zmniejsza, gdyż ludzie znajdują podczas eventu coś, co trzyma ich w GW. Live Team ciężko pracuje każdego roku, aby zapewnić graczom nowe atrakcje i zadania. Wkrótce wydamy pierwszy większy update stworzony całkowicie przez Live Team i wydaje mi się, że gracze docenią ich pracę. Wszyscy nasi fani będą mieli pod ręką mnóstwo powodów, aby powracać do gry w nadchodzących latach.Co było najbardziej popularnym dodatkiem do gry od czasu jej wydania?

Wydaje mi się, że aż do dziś najpopularniejszym dodatkiem jaki kiedykolwiek stworzyliśmy, było coś, co powstało jako "podziękowanie" dla wszystkich, którzy kupili oryginalną kampanię GW: Sorrow’s Furnace. Zaczęliśmy nad nim pracę zaraz po wydaniu Guild Wars i cała firma poświęciła ogromne ilości czasu aby stworzyć niewielki kawałek gry. Wszyscy na zmianę graliśmy w GW a następnie powoli rozbudowywaliśmy części Sorrow’s Furnace. Spędziliśmy całe tygodnie testując pojedyncze zadania. Wpompowaliśmy w ten projekt mnóstwo zabawy, miłości i zaangażowania. Wydaje mi się, że na tworzenie tej lokacji przeznaczyliśmy tyle samo czasu co na stworzenie połowy Factions™ lub Nightfall™ i chyba to najlepiej odzwierciedla ilość pracy, jaką w to włożyliśmy. Wszyscy świetnie bawiliśmy się podczas każdego dnia tworzenia GW, ale nie przypominam sobie, żeby jakikolwiek inny projekt nie wciągnął mnie tak, jak Sorrow’s Furnace i czuję, że nasi fani cieszyli się z niego tak bardzo, gdyż my doskonale bawiliśmy się podczas jego tworzenia.
Czy jakieś dodatki były tworzone specjalnie, aby przyciągać nowych graczy?

Stworzyliśmy wiele takich dodatków – zbyt wiele, żeby wszystkie policzyć, a jeszcze więcej powinno się pojawić! Prawdopodobnie największą zmianą stworzoną właśnie w tym celu było wprowadzenie Bohaterów w Nightfall. Bohaterowie otwarli grę dla ludzi, którzy preferują grać samotnie a nie z innymi graczami. Teraz, gdy nie możesz znaleźć innego gracza do pomocy przy konkretnej misji, albo gdy po prostu chcesz wykonać ją samemu, zawsze możesz skorzystać z pomocy Bohaterów i poradzić sobie w każdym miejscu w grze.

Popularność Guild Wars wzrosła głównie dzięki braku abonamentu i ciągłym uaktualnieniom. Jak społeczność graczy zareagowała na pełne kampanie?

Społeczność odpowiedziała niezwykle dobrze na pełne kampanie, które stworzyliśmy w ciągu tych lat. Ciekawie jest przeglądać fora fanów i czytać o ulubionych kampaniach poszczególnych graczy: zawsze znajdzie się mieszanka ludzi, którzy lubią różne kampanie za różne rzeczy. Każda kampania przyniosła swój własny zestaw styli gry oraz zawartość, która zmieniła sposoby, w jakie gracze mogą grać. Każdy na kampanię, którą najbardziej lubi i zazwyczaj taką, z której nie są zbytnio zadowoleni, ale motywującym jest widzieć, że większość społeczności lubi wszystkie trzy..

Gdy wydaliśmy Factions nie cała społeczność była zachwycona. Gra oddaliła się od rzeczy, na których bazowała oryginalna kampania – skupiała się na aspektach przeznaczonych dla graczy niekoniecznie przyzwyczajonych do tego, co można było zobaczyć w oryginalnym GW. Żartowaliśmy wtedy, że wylaliśmy całą ekipę odpowiedzialną za stworzenie Factions, aby pocieszyć graczy, którym ta kampania nie przypadła do gustu. Teraz natomiast większość graczy, którzy wtedy narzekali, dziś przyznają, że właśnie ta kampania najbardziej im się podobała, gdyż zdali sobie sprawę z tego, że właśnie w niej znalazły się najlepsze dla nich uaktualnienia.

Często ciężko jest ocenić ile osób naprawdę cieszy się grą (lub kampanią) gdy ta zostanie wydana. Po latach wspomnienia, jakie pozostały z gry są bardziej wiarygodne. Na podstawie reakcji, jakie budzą nasze kampanie dziś, gdy społeczność patrzy wstecz na czas spędzony na graniu w Guild Wars, wydaje mi się, że nasze kampanie zapewniły graczom niesamowite ilości zabawy.Jaką pozycję zajmujesz w ekipie Guild Wars?

Jestem projektantem w ekipie twórców. Obecnie jestem odpowiedzialny za pomoc w nadzorowaniu tworzenia eventów i ich systemu w Guild Wars 2™.

Jesteś graczem?

Zazwyczaj rezerwujemy tytuł "gracz" dla naszych współpracowników, Jonathana i Alberta. Nie byłbym zaskoczony, gdyby okazało się, że niektórzy z założycieli ArenaNet sami byli "graczami" jeszcze kilka lat temu.

Osobiście wciąż gram w Guild Wars od czasu do czasu ze swoimi starymi przyjaciółmi. Jednakże wraz z tworzeniem Guild Wars 2 większośc czasu spędzam na sprawianiu, żeby nasza najnowsza produkcja była tak dobra jak to tylko możliwe. Ciężko jest grać w inne gry wiedząc, że tak naprawdę chciałoby się już zagrać w produkt, który aktualnie tworzycie. Po krótkiej grze w coś innego coraz bardziej odczuwam chęć, aby tworzyć GW2.

Jaka jest Twoja ulubiona klasa/lokacja?

Moją ulubiona klasą zawsze był Mesmer. Uwielbiam strategię polegającą na tworzeniu buildów wyłączających i przerywających umiejętności przeciwnika. Możliwość zdjęcia Mnicha na Arenach Losowych przy pomocy odpowiedniej kombinacji hexów i interruptów jest czymś, co nigdy nie przestanie mnie bawić. Gdy wydaliśmy Guild Wars moim osobistym celem było stworzenie buildu opartego na sygnetach. Zajęło to trzy dodatki i nieskończoną ilość wizyt u Izzy’ego, ale wkońcu, w Eye of the North™ nie tylko stworzyliśmy taki build, lecz nawet odrobinkę przesadziliśmy z jego mocą. Jeśli spotkacie na Arenach Losowych gościa, który będzie próbował wygrać przy pomocy samych sygnetów, najprawdopodobniej będę to ja.

Co się zaś tyczy lokacji, wydaje mi się, że nic nie może równać się z pierwszymi doświadczeniami w Edenie (pre-Searing) w oryginalnej kampanii Guild Wars. Najlepiej bawiłem się podczas tworzenia Sorrow’s Furnace lecz Eden wciąż pozostaje moim ulubionym miejscem w grze. Świat zawsze z jakiegoś powodu wydaje się tam „właściwy”. Choć nie maczałem palców w tworzeniu rzeczy, które uczyniły go takim, jaki jest, lecz jest dla mnie kombinacją wszystkiego, co sprawia, że jest dla mnie idealny.
Czy jakieś wydarzenie związane z grą lub jej tworzeniem szczególnie zapadło Ci w pamięć?

Jedno z moich ulubionych wspomnień związanych jest z pierwszym festiwalem, jaki przygotowywaliśmy. James (nasz główny projektant) poprosił wszystkich chętnych, aby przeznaczyli kilka dodatkowych godzin na obchody Halloween i spotkali się z nim pewnego popołudnia. Spodziewałem się zaledwie garstki ludzi, która będzie pracować nad małym projektem. Zamiast tego jednak okazało się, że pokój wypełnił się po brzegi ludźmi z praktycznie wszystkich oddziałów firmy, którzy chcieli poświęcić swój czas wolny aby sprawić, żeby ten event był jak najbardziej interesujący. W takich właśnie chwilach zdajesz sobie sprawę, że miejsce w którym pracujesz jest niepowtarzalne a Twoi współpracownicy są naprawdę wartościowi i niepowtarzalni.Czy w biurze firmy wydarzy się coś specjalnego w dniu rocznicy? Czy coś działo się w poprzednich latach?

Z okazji poprzednich rocznic stworzyliśmy masę zabawnych rzeczy, głównie związanych z wydaniem nowej kampanii. Mieliśmy też sporą imprezę urodzinową. Nie wiem co planowane jest w tym roku, ale wiem, że chcemy pozostać skupieni na tym, aby Guild Wars 2 sprawiło, że opadną Wam szczęki .Dlatego też najprawdopodobniej zachowamy główną imprezę na chwilę wydania gry, która mamy nadzieje będzie najlepsza na świecie. Jeśli taki sukces nie byłby naszym celem, nie dalibyśmy fanom tego, czego od nas oczekują. Z niecierpliwością oczekuję kolejnych rocznic Guild Wars, podobnie jak rocznic związanych z Guild Wars 2. Być może kiedyś będziemy organizować ogromne przyjęcia zarówno dla pracowników jak i dla fanów. Wydaje mi się, że byłoby to cudowne. Miejmy nadzieję, że będzie też karaoke.

Jakich uaktualnień możemy spodziewać się w Guild Wars?

Live Team pracuje w pocie czoła aby wypuścić nasze pierwsze większe uaktualnienie w 2009 roku (storage upgrade – przyp. tłum.)-powinno ukazać się na dniach. Przyjrzałem się rzeczom, jakie wprowadzimy w tym update i mogę powiedzieć, że będzie ogromne. Wydaje mi się, że nasi fani będą nim zachwyceni. Live Team liczy sobie teraz największą jak do tej pory liczbę członków i ma naprawdę ambitne plany co do przyszłości gry. Z punktu widzenia uaktualnień do Guild Wars fani powinni oczekiwać naprawdę wielu ciekawych rzeczy w nadchodzącym czasie.

Czy w produkcji znajdują się jakieś nowe kampanie?

Nie planujemy jak na razie żadnych nowych kampanii do Guild Wars.

Jak postępują prace nad Guild Wars 2?

Bardzo dobrze! Czerpiemy ogromną radość z tworzenia tej gry i bardzo często korzystamy z doświadczeń nabytych podczas tworzenia Guild Wars. Wszyscy w firmie czekają na chwilę, w której będziemy mogli podzielić się ze światem wszystkimi informacjami na temat Guild Wars 2. Nasza firma miała szczęście zdobyć wsparcie wydawcy, który daje nam odpowiednie zaplecze i czas potrzebny na stworzenie gry na 6.

Głęboko wierzę, że wielkie firmy nie mogą tworzyć wielkich gier jeśli ograniczają je ciasne grafiki, które nie pozwalają im dopracować swoich produktów w najdrobniejszych detalach, które są przecież tak ważne dla gry. Wielkie firmy mogą tworzyć wspaniałe gry, gdy ich grafik jest na tyle elastyczny, aby twórcy mogą skupić się na rzeczach, które sprawiają, iż gra błyszczy. Gdy słucha się ludzi opowiadających o tym, co kochają w Guild Wars i o rzeczach, które zapadły im w pamięć, prawie zawsze zwracają uwagę na niewielkie detale, które dodaliśmy w fazie dopieszczania projektu. NCsoft daje nam czas i wsparcie, którego potrzebujemy aby stworzyć najlepszą grę na jaką nas stać i będzie to widać w niewielkich detalach – rzeczach, które gracz zauważa podczas gry i które wyróżniają tą właśnie produkcję pośród innych na rynku.

Chciałbym jeszcze raz podziękować Colinowi Johanson’owi i pogratulować zarówno NCSoft jak i całemu ArenaNet za 4 lata sukcesu. I nie zapomnijcie wpaść tu później aby wygrać swoją kopię Guild Wars!

tłumaczenie Tom Stone

GuildWars.comTeenArena Net