Witamy! Jest wtorek 17.10.2017, godzina 08:02
Guild Wars 2 Fansite
News
Forum
> Guild Wars <
Download
Lore
Gra
Dodatkowe Informacje
PvE
PvP
Społeczność
> Guild Wars: Beyond <
Wojna w Krycie
> Guild Wars 2<
Informacji o Guild Wars 2 szukaj na nowym portalu
FAQ
Kontakt
...Orion i Orion Elek z Pre-Searingu to prawdopodobnie ta sama postać?
Partnerzy:

Kup Guild Wars
klient
Wstęp do Wojny w Krycie
Co to jest Wojna w Krycie?

ojna w Krycie to drugi content Guild Wars: Beyond. Opisuje rebelię w Krycie, wywołaną przez Lśniące Ostrze pod przewodnictwem dziedziczki tronu Kryty księżniczki Salmy, która doprowadza do obalenia rządów zakonu Białej Opończy i zjednoczenia Kryty. Ma to miejsce w roku 1088 AE.
W celu zrozumienia podłoża konfliktu najlepiej uważnie przejść kampanię Guild Wars: Prophecies (co jest zresztą, opcjonalnie jednym z wymogów rozpoczęcia tego contentu, ale o tym więcej w poradniku). Jeżeli nie chce nam się jej przechodzić warto przeczytać poniższy akapit:

Celem naszej ucieczki z Askalonu jest Kryta, gdzie spotykamy jej władców - Białą Opończę. Nasze początkowe zdanie o nich jest bardzo pozytywne, wszak z pomocą Niewidzialnych Bogów odpiera atak charrów, dzięki czemu Krytę omija los Askalonu. Jednakże później okazuje się, że nie są tacy święci - składają ludzi w ofierze, aby zaspokoić swoich panów - Niewidzialnych Bogów. W Dżungli Maguumy spotykamy Lśniące Ostrze, rebeliantów walczących z Białą Opończą. Przebijamy się przez ziemie Białej Opończy i udajemy się na Kryształową Pustynie. Potem w Południowych Dreszczogórach spotykamy ich Ukrytych Bogów, którzy tak naprawdę nie są bogami, ale przerażającymi istotami - Mursaatami. W końcu w Pierścieniu Ognia wycinamy w pień większość członków ich wysokiej rady Białej Opończy, co znacznie ich osłabia. Kampania Eye of the North, natomiast, jest także w pewien sposób związana z fabułą Wojny w Krycie, ale by nie odbierać Wam zabawy, nie powiem nic więcej.

Warto zainteresować się też prezentacjami stron konfliktu z guilwars.com. Zatem zacznijmy od tego, jak sprawę widzi Biała Opończa.

Historia Białej Opończy
Oryginalną angielską wersję tekstu znajdziemy tutaj.

iała Opończa to życzliwy zakon, założony lata temu przez czcigodnego Saula D’Alessio. Jako jedyny Prawdziwy Rząd Kryty, Biała Opończa jest zobowiązana do szerzenia słowa świętych Niewidzialnych Bogów i obrony kraju przed złem.

Saul D’Alessio był grzesznikiem, kanciarzem, pijakiem i złodziejem, przez co został wygnany z Kryty. Skażony indywidualizmem Saul, błądząc w dziczy, wcale nie szukał mądrości i pokuty, lecz odnalazł je obie w Ukrytych Bogach, wspaniałych bóstwach, które ukazały mu swoje sekrety. Gdy posiadł odwieczne mądrości, wynurzył się z dziczy jako zupełnie nowy człowiek, ubrany w opończę koloru białego, odwzorującego czystość jego duszy – tak wielka jest przemieniająca moc Ukrytych Bogów.

Saul objawił nauki Ukrytych Bogów Krycie rządzonej przez, chylącą się ku upadkowi rodzinę królewską, skażoną czczeniem fałszywych bogów i zagrożoną przez najeźdźcę – charrów. Głoszony przez niego apel o nadziei dla Kryty, zakorzenił się i rozkwitł w czasie jej czarnej godziny, kiedy nadciągnęła szarżująca horda charrów. Przy pomocy armii biało-odzianych wiernych, Saul D’Alessio, poświęcając swoje życie, odparł inwazję charrów. Dzisiaj, mieszkańcy Kryty czczą Saula D’Alessio jako człowieka, który zginął, aby oni mogli żyć w pokoju.

W wyniku wielkiej wojny, Biała Opończa pokojowo zdobyła prawowitą kontrolę nad Krytą i zwróciła kraj ludziom. To była złota era dostatku i pokoju. Każdego roku Opończa wybierała obiecujących mieszkańców Kryty do nauki pod opieką Wielkich Mistrzów w Świątyni Ukrytych Bogów. Mimo, że wybrańcy otrzymali wspaniały dar oświecenia, pomiędzy ignorantami szerzą się bluźniercze plotki na temat ich losów.

Banda królewskich rebeliantów, zwanych jako Lśniące Ostrze, zaczęła zawierać zdradzieckie sojusze i podburzać niezadowolone masy. Ci zabójcy i buntownicy ukrywają się w dziczy, przeprowadzając tchórzliwe ataki na Opończe i unikając honorowej walki. Zdrada królewskich szumowin wywarła mocny wpływ na Białą Opończę. Wiele prawdziwie służących Krycie zostało zabitych przez pogańską magię lub cios w plecy.

Dzisiaj, Opończa może nie jest tak liczna jak niegdyś, ale pokładamy nadzieje w Ukrytych Bogów i moc sprawiedliwości. Ukryci Bogowie oferują swojemu wyznawcy mądrość i pokój, a rebeliantowi i heretykowi tylko śmierć.

Ukryci Bogowie

ą to Powiernicy Prawdy, Oczy Które Widzą Wszystko, Cisi Obrońcy Kryty. Nazywamy ich Ukrytymi Bogami, niewielu jest dana łaska ujrzenia ich bez doprowadzenia się do szału przez ich nieziemską wspaniałość. Wszyscy Innu muszą otrzymać nauki Ukrytych Bogów przez wybranych emisariuszy, Białą Opończę. Okazywać posłuszeństwo Białej Opończy, to okazywać posłuszeństwo Niewidzialnym Bogom.

Bluźniercy i kłamcy będą dowodzić, że Ukryci Bogowie nie są bogami, ale demonicznymi magami. Jeżeli usłyszysz Krytańczyka, rozgłaszającego takie kłamstwo, zgłoś to natychmiast do najbliższego członka Białej Opończy w celu reedukacji takiego obywatela.

ak prezentuje się Biała Opończa. Zobaczmy w takim razie, co do powiedzenia o historii ma Lśniące Ostrze.

Historia Lśniącego Ostrza
Oryginalną angielską wersję tekstu znajdziemy tutaj.

azywamy siebie Lśniącym Ostrzem, prawdziwymi dziećmi Kryty, które postanowiły walczyć, aby oczyścić naszą ojczyznę spod tyranii Białej Opończy i przywrócić w Krycie monarchię. Żeby zrozumieć kim jesteśmy, musisz najpierw dowiedzieć się, jak Biała Opończa przejęła kontrolę nad naszą ukochaną Krytą.

Biała Opończa to kult religijny, wprowadzony w Krycie lata temu przez Saula D’Alessio – pijaka i złodzieja, który głosił fałszywe doktryny Ukrytych Bogów, jego tajemniczych niewidzialnych panów. Saul Zdrajca, podczas czarnej godziny Kryty, gdy inwazja charrów zagroziła istnieniu naszego narodu, ogłosił fałszywy apel o zbawieniu. Saul poprowadził armię biało-odzianych wyznawców przeciwko charrom, a po odniesieniu zwycięstwa, Biała Opończa urosła w siłę.

Niestety, za wysiłek Białej Opończy trzeba było zapłacić. Kult stał się arogancki i obelżywy. Bogactwo ziemi należało tylko do tych, co wyznawali Ukrytych Bogów. Najgorsze jest to, że każdego roku parę Krytańczyków było wybieranych na „specjalną edukację” i nigdy więcej już nie byli widziani. W rzeczywistości Biała Opończa składała tych ślepo-wierzących Wybrańców w ofierze swoim demonicznym mistrzom.

W dziczy Kryty, przywódczyni Evennia zebrała wokół siebie lojalną grupę patriotów. Nazywaliśmy siebie Lśniącym Ostrzem i ślubowaliśmy wyprzeć korupcję i zepsucie, które pozbawiły Krytę jej wielkości. Prawdziwa istota Białej Opończy i nieludzki magów, którym służą, została wszystkim objawiona w serii gwałtownych konfliktów, które spowodowały śmierć wysokiej rady Opończy i pozostawiły wątpliwości co do przyszłości kultu. Dzisiaj, resztki Białej Opończy z pełną desperacją lgną do władzy.

Teraz jest dobry moment by uderzyć! Lśniące Ostrze wprowadzi prawowitą dziedziczkę Księżniczkę Salmę na tron w Lwich Wrotach, przywracając monarchię i sprawiedliwość w Krycie. Mieszkańcy Kryty opowiedzieli się po naszej stronie. Z ich wsparciem, siłą naszej stali i odwagą, Kryta będzie miała Królową raz jeszcze.

Królewska linia Kryty

rólewska linia Kryty pochodzi od Króla Dorica, pierwszego króla zjednoczonej Tyrii. Królewska Linia rządziła przez pokolenia, aż do wielkiej inwazji charrów, kiedy siła Doriców zawiodła i Król Jadon opuścił swój tron. W czasie nieobecności króla, kult Białej Opończy przejął kontrolę.

Księżniczka Salma, jedyna ocalała z rodu Doriców, to prawowita pretendentka do tronu Kryty. Obecnie sprawuje swoje królewskie obowiązki na wygnaniu, planując dzień, kiedy będzie mogła wrócić na tron we Lwich Wrotach i zrzucić jarzmo niewoli z barków swoich rodaków.

Jak to zrobić?

    Przez Wojnę w Krycie zostaje się przeprowadzonym przez odpowiednie questy - szczegóły w poradniku - klik.
    Szczegółową relację z Kryty, prowadził historyk Murro, którego wpisy możecie znaleźć tutaj (najstarsze wiadomości są na dole).
    Z racji, że w dialogach łatwo się zgubić, na guildwars.pl zamieściliśmy również zrzuty ich polskich wersji - dialogi.

    Rvik

GuildWars.comTeenArena Net