Witamy! Jest poniedzialek 25.09.2017, godzina 04:40
Guild Wars 2 Fansite
News
Forum
> Guild Wars <
Download
Lore
Gra
Dodatkowe Informacje
PvE
PvP
Społeczność
> Guild Wars: Beyond <
Wojna w Krycie
> Guild Wars 2<
Informacji o Guild Wars 2 szukaj na nowym portalu
FAQ
Kontakt
...kiedyś role "Random Areny" pełniła "Competition Arena", do której płynęło się z Lion's Arch?
Partnerzy:

Kup Guild Wars
klient
PvE


a początek słów kilka o PvE(Player vs Environtment - Gracz kontra środowisko). W Guild Wars wyróżniamy następujące tryby: wspomniane wcześniej PvE oraz PvP(Player vs. Player - Gracz konta gracz), jakoż iż artykuł zwie się PvE to ten drugi tryb odstawimy na bok. W PvE(zwanym niekiedy trybem fabularnym/RPG) główny nacisk położono na fabułę - co to oznacza dla przeciętnego gracza? Ano to, że nie chodzi tutaj o bezmyślne wybijanie wszystkich potworów w celu wbicia 652625 poziomu, naszym zadaniem jest wykonywania zadań czy misji ściśle powiązanych z fabułą. Oczywiście to nie wszystko - istnieją zadania poboczne itd. itd. ale o wszystkim innym postaram się wytłumaczyć wam nieco później. To właśnie w trybie PvE będziemy odkrywać uroki oraz tajemnice którym przyjdzie stawić nam czoła czy ucha...


Wprowadzenie
Zadania
Misje
Lochy, Maszkary i inne piękności
Czas WolnyWprowadzenie

A więc pomyślnie utworzyłeś konto, założyłeś postać... i pytasz się 'Co dalej' ? Tutaj powiem co nieco o starcie w GW.

Tak więc - sam początek gry to w głównej mierze jeden wielki tutorial - w Prophecies zostaniemy wciągnięci w wojnę z popielcami(Ciekawostka - w Prophecies grę dzielimy na 'Pre-Searing'(tj. Askalon przed spopieleniem) i Post-Searing(Askalon po spopieleniu), w wolnym tłumaczeniu; Pre-Searing = Tutorial) ucząć się tym samym podstaw panujących w świecie GW, w Factions przejdziemy szkolenie w Klasztorze Shing Jea pod okiem Mistrza Togo zaś w Nightfall przejdziemy szkolenie jako Słoneczna Włócznia w Istanie.
Wiadomo - nic nie trwa wiecznie i kiedyś owy prolog musi się skończyć. W końcu fabuła ruszy naprzód - wtedy rozpocznie się prawdziwa zabawa.


"Idź i zwerbuj najsilniejszych i najbystrzejszych."(*)
"Sprowadź do mnie najodważniejszych w całym Askalonie."
"Znajdź mi bohaterów, którzy poprowadzą nasze królestwo ku chwale."


* - Tibijczycy tym ostatnim określeniem nie powinni sobie zawracać głowy... (Przypomina autor)


Załóżmy, że stworzyłeś postać np. w Prophecies - w każdej kampanii zostaniemy uraczeni innym "wstępnym" filmikiem. Po jego oglądnięciu naszym oczom ukazuje się nasza postać - nie mniej jednak nie zostaniemy od razu rzuceni na głęboką wodę. Niczego nie trzeba się domyślać(No... może nieco "ciut" dalej) - po prostu na samym początku gry jesteśmy naprowadzani na odpowiednie postacie - wykonując zadania główne(tj. związane z fabułą;inaczej zwane Primary Questami[Ang.]) nie musimy daleko latać - wygląda to mniej więcej tak: Osoba X daje Ci zadanie - po jego ukończeniu lądujemy zazwyczaj w mieście/misji - jeśli w mieście to sugeruje porozmawiać z tą samą osobą od której odebrałeś nagrodę za ukończenie zadania od osoby X. Jeśli zaś w misji - to szukamy sobie graczy lub kolegów którzy Cię wspomogą. A jeśli jesteś niekoleżeński to możesz skorzystać z pomocy Najemników(Henchmani) lub Bohaterów(Hero) - ale Herosi to temat na inną okazję...Zadania

W przeciwieństwie do innych gier typu MMO zadania w GW odkrywają ważną rolę - i nie ograniczają się one jedynie do takich czynności jak "Zabij 100 potworków i przynieś ich 50 czaszek" - co to, to nie, choć i tak niektóre zadania właśnie ograniczają się do typowego "Zabij jakieś tam potworki skądś tam i odbierz nagrodę".

Nie zamierzam rozpisywać się nt. wszystkich questów - powiem jednak dlaczego warto ja wykonywać. Otóż - po wykonaniu każdego zadania czeka na nas nagroda - niejednokrotnie jest to broń/doświadczenie/kasa/umiejętności czy chociażby i punkty uznania. Jak już mówiłem wcześniej - zadania dzielimy na główne - związane z fabułą - oraz zadania poboczne. Wykonując zadania główne wiadomo - zatapiamy się w fabule...

Lecimy dalej - żeby w ogóle otrzymać jakiekolwiek zadanie należy poszukać NPC nad którym pojawia się zielony symbol wykrzyknika ! - kiedy widzimy takiego NPC wtedy możemy przyjąć od niego zadanie. Żeby nie było nam też zbyt trudno podczas wykonywania owych zadań w większości z nich na mapie pojawia się map marker który pokazuje nam gdzie mamy się udać...


Misje

Mam nadzieję, że nie muszę wyjaśniać definicji 'misja' - nie muszę? Uff... dzięki. Powiem natomiast czym są misję w Guild Wars i jaką odgrywają rolę. W GW wyróżniamy następujące typy misji:

Cooperative Missions(Czyli misje ściśle powiązane z fabułą w których musimy wykonać określone cele)
Competitive Missions(Do lokacji PvP takich jak Losowe Areny czy Areny Drużynowe)
Challenge Missions(Wyzwania; czyli takie misje w których naszym głównym zadaniem jest nt. zdobywanie punktów zy odpieranie fal wrogów)
Elite Missions(Misje elitarne - nie są powiązane z fabułą, jednakże żeby ukończyć taką misję trzeba jej poświęci ciut więcej czasu - z reguły trzeba się naharować żeby takową ukończyć; np Urgoz, The Deep czy DoA)
The Zaishen Challenges(Wyzwania; takie "udawane" PvP - wygląda jak typowa Arena Drużynowa w której zbieramy graczy po czym rozpoczynamy grę przeciwko... botom - głównie farmi się tutaj FB)

Z racji, ze artykuł poświęcony PvE na pierwszy ogień wkraczają Cooperative Missions. Bo jak wiecie - gra nie polega na tym, żeby wykoksać odpowiedni lvl czy ekwipunek - tutaj wykonujemy odpowiednie zadania narzucone nam w trakcie gry czy teraz omawiane misje.

Z reguły te misje nie powinny nam sprawiać problemów - zanim jednak przejdziemy dalej warto by wspomnieć słowem o bonusach. Mówiąc krócej - bonus to taka "mini-misja" w misji - zakładając, że naszym głównym zadaniem w misji jest przykładowo pokonanie określonego przeciwnika możemy "zejść" z tego toku i poszukać bonusa - czasem żeby otrzymać taki bonus wystarczy porozmawiać z jakimś NPC, niekiedy trzeba kogoś lub coś uratować. Co ciekawe - takie bonusy występują jedynie w kampanii Prophecies oraz Nightfall - w Factions żeby ukończyć misję na najwyższym poziomie trzeba przejść ją w określonym czasie. W Nightfallu zaś narzuono taki tok: aby przejść misje na najwyższym poziomie należy uratować jak najwięcej rekrutów/pokonać wszystkich kapitanów/zdezaktywować wszystkie pułapki itd. itd. . Zaleca się początkującym graczom(albo przynajmniej do osiągnięcia 20 lvl'u) aby właśnie kończyli misję na najwyższych poziomach

Jeśli chodzi o samą misję - jak już mówiłem, nie powinny sprawiać nam one problemu z takiej racji, że niemalże mamy podane jak na talerzu jakie są cele misji. Sytuacje w których ktoś utknie i zacznie się zastanawiać "Co teraz?" są niezwykle rzadkie.Lochy, Maszkary i inne piękności

Tym podpunktem powinni zainteresować się Ci którzy w GW szukają dodatkowych wrażeń oraz posiadają dodatek Eye of the North który wprowadza owe podziemia. Jeśli ktoś miał styczność z podobnymi rzeczami w innych grach MMO zapewne wiedzą o czym mowa. W wolnym tłumaczeniu: trzeba oczyścić sobie drogę do bossa wyrzynając w pień wszystko co stanie nam na drodze, po czym dobrać się do tyłka ostatniemu bossowi i ... no dobra - trochę się zagalopowałem :) Po ubiciu takiego bossa przed naszymi oczyma pojawia się skrzynia ze skarbem - w zależności od dungeona każda skrzynia oferuje inny skarb. A takich wielopoziomowych lochów w EotN jest 18.

Mówiąc krótko - można się nieźle obłowić podczas takich łowów - ale jeśli komuś nadal brakuje wyzwań sugerowałbym wejście do takiego lochu w trybie zaawansowanym(Hard Mode).

Jeszcze jedno - przed spenetrowaniem jakiegokolwiek dungeona radziłbym się zaopatrzyć w jakieś informacje. Bo drużyna "dostosowana" do danego dungeona - czyli zaopatrzona w odpowiednie umiejętności jak np. Mantra of Frost oraz przedmioty. Nawet jeśli masz świetną postać - nie szata zdobi człowieka, lecz jego umiejętności tudzież Ursan itd. :)Czas Wolny
Czas wolny w GW - czyli co możemy tutaj robić poza samym wykonywaniem misji i zadań...

Zakładając, że wbiłeś/aś maksymalny poziom, ukończyłeś/aś wszystkie zadania i misje - chłopczęta i dziewczęta, nadal macie co robić w GW. :)

Pierwsze co niektórym przyjdzie na myśl to sama rozgrywka PvP, ale nie zamierzam się o niej rozpisywać w tym artykule.

Zainteresowanych odsyłam do działów PvP. Jeśli chodzi o "nudzenie się" w PvE - troche tego jest... możemy zacząć się bawić we wbijanie różnorakich tytułów(Patrz tutaj!) czy bawić się na Hard Modzie(O tutaj!). Większość graczy która ukończyła już fabułę w GW bawi się w PvE właśnie w wyżej wspomniane wbijanie tytułów/Vanqunishe/HM oraz wykonywanie następujących Elitarnych Misji:

Factions:
The Deep(Głębiny) ; dostęp do tej misji możemy uzyskać na trzy sposoby, albo poprzez zajęcie Cavalonu, albo poprzez uzbieranie 1000 Luxon points i wymianę tychże punktów u Luxon Scavenger(Ambasador Luksonów) znajdującego się w Cavalonie lub w naszym GH(jeśli naszyma gildia wybrała sobie Luksonów za sojuszników) na Passage Scroll to the Deep(Zwój Przejścia do Głębin) lub po prostu zakup odpowiedniego Zwoju u Scroll Tradera(Handlarza Zwojami).
Urgoz's Warren(Labirynt Urgoza) ; dostęp do tej misji możemy uzyskać na trzy sposoby, albo poprzez zajęcie House Zu Helter(Dwór Zu Helter), albo poprzez uzbieranie 1000 Kurzick points i wymianę tychże punktów u Kurzick Bureaucrat(Biurokrata Kurzicków) znajdującego się w House Zu Helter lub w naszym GH(jeśli naszyma gildia wybrała sobie Kurzicków za sojuszników) na Passage Scroll to Urgoz's Warren(Zwój Przejścia do Labiryntu Urgoz) lub po prostu zakup odpowiedniego Zwoju u Scroll Tradera(Handlarza Zwojami).

Nightfall:
Gate of Anguish(Brama Katuszy) ; dostęp do tej misji uzyskujemy po ukończeniu fabuły w Nightfallu, postacią która chcemy się tam udać - aby się tam dostać należy pójść do Chantry of Secrets(Świątynia Tajemnic) - potem należy porozmawiać z Guardian of Whispers(Strażnik szeptów) znajdującym się przy bramie - przy Goddess of Truth(Bogoni prawdy) należy uklęknąć wspisując komendę /kneel - dalej chyba domyślicie się już sami...

Na koniec dodam, że jest jeszcze kilka takich misji "udających" elitarne jak Sorrow's Furnace, Ruins of the Tomb of the Primeval Kings, Slavers' Exile, a także FoW czy UW.- Do góry -


Grethort


GuildWars.comTeenArena Net