Słownik

Nieznajomość kilku słów
Dopiero chcesz zacząć grę albo dopiero co ją zainstalowałeś? Masz jakieś pytania dotyczące świata Guild Wars? Zajrzyj koniecznie tutaj. Dział czyszczony okresowo.

Moderator: Moderatorzy Piaskownicy

Regulamin forum
Bardzo prosimy używać przycisku SZUKAJ. Gwarantujemy, że na część swoich pytań znajdziesz w ten sposób odpowiedź.

Jeśli odpowiednio otagujesz swój temat łatwiej uzyskasz potrzebną Ci odpowiedź.
Olo Pl
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Słownik

Post autor: Olo Pl » 23 lis 2006, o 23:18

Mam pytanie co do znaczeń kilku słówek występujących w grze (było ich więcej, ale oczywiście zapomniałem i napiszę później):

- hexed
- sale valude

Obydwa opisują bronie

Mathiu
Awatar użytkownika
Fungal Wallow

Słownik

Post autor: Mathiu » 23 lis 2006, o 23:22

Hexed - pod wplywem hexa, czy mesmerskiej klatwy (w opisie umiejtnosci jest zaznaczone czy jest to hex)
sale value - wartosc sprzedazy (jak mniemam to wyzej to literowka)
Ostatnio zmieniony 24 lis 2006, o 08:52 przez Mathiu, łącznie zmieniany 1 raz

Zhai
Awatar użytkownika
.: V.I.P. :.

Słownik

Post autor: Zhai » 24 lis 2006, o 07:59

Przypinam temat, jeżeli chcielibyście spytać o jeszcze jakieś terminy, to proszę bardzo, jednocześnie przypominam:
- AC - Ascalon City.
- AFK - Away From Keybord - (jestem) z dala od klawiatury;
- Aggro - zwrócenie uwagi potwora na siebie, poprzez wejście w jego pole agresywności (pole agresywności prezentuje mniejsze kółko na mini mapie), potwór wtedy ruszy za nami, zwabienie zbyt dużej ilości zazwyczaj kończy się śmiercią drużyny;
- AN - ArenaNet - developer Guild Wars;
- AoE - Area of Effect - oznacza zaklęcie, którego działanie odczuwają istoty znajdujące się w ustalonym w opisie czaru obszarze (czary ofensywne nie działają na sprzymierzeńców, a defensywne na wrogów);
- BBL - Be Back Later - będę później;
- BRB - Be Right Back - zaraz wracam;
- Buff - wzmocnienie sprzymierzeńca poprzez użycie odpowiednich umiejętności np. użycie Aegis, które daje dodatkową ochronę przeciw wrogim atakom;
- Call Target - wyznaczanie celu całej drużynie, zazwyczaj odpowiedzialna jest za to jedna osoba (ctrl + dwukrotne kliknięcie na wroga lub ctrl + spacja gdy ma się namierzonego przeciwnika);
- Celestial Sigil - przedmiot, który można nabyć od sigil tradera (znajduje się w Tombs of the Primeval Kings) lub wygrać w Hall of Heroes, jest ceną założenia Guild Hall dla gildii;
- Constant Damage - obrażenia, które zadajemy nieprzerwanie w walce, często są określane w dps;
- De-buff - usunięcie buffa z przeciwnika;
- Degen - degeneracja życia, postać traci życie ciągle, a na jej pasku życia pojawiają się strzałki "cofające" (maksymalnie 10), status ten wywołuje np. Poison i m.in. skille Mesmerskie i Necromanckie;
- DoT - Damage over Time - obrażenia w czasie - efekt wielu czarów, inaczej nazywane degeneracją życia, postać/potwór ciągle traci pewną ilość (w zależności od czaru) życia; na pasku zdrowia pojawiają się strzałki "cofające" życie, maksymalna ilość tych strzałek to 10;
- DPS - Damage Per Second - obrażenia na sekundę - to pojęcie często jest stosowane jako porównanie skuteczności umiejętności, ile mogą zadać obrażeń na sekundę, często wylicza się DPS dzieląc obrażenia w opisie umiejętności na czas odnowy skilla + czas rzucania;
- Energy Denial - negowanie energii, specjalny build, którym zadaniem jest pozbawianie energii wroga, doskonale nadaje się do tego Mesmerowskie drzewko Dominacji oraz Inspiracji;
- Energy Managment - możliwość uzupełniania swojej energii (many), najważniejsza u Monków, często służy do tego Nekromancki skill Offering of Blood lub Mesmerskie czary drainujące energię;
- FF - Fansite Friday - copiątkowa seria pytań zadawanych Gaile Gray (specjalistką od PR ANet);
- FotM - Flavour of the Month - build drużyny lub postaci, który w danym miesiącu jest najpopularniejszy i najbardziej rozpowszechniony w grze;
- FoW - Fissure of Woe - dodatkowa lokacja związana z WaW; popularne miejsce farmu;
- GG - Great/Good Game - dobra, niezła, zacieta walka; popularny zwrot używany po zakończeniu walki;
- GH - Guild Hall - lokacja wyłącznie dla członków gildii, aby gildia ją posiadała należy wpierw zdobyć Celestial Sigil;
- GL - Good Luck - powodzenia; popularny zwrot używany przed rozpoczęciem walki;
- Grind/farm - monotonne zbieranie pewnej rzeczy (np. przedmiotów, doświadczenia) przez ciągłe zabijanie potworów;
- GvG - Guild vs Guild - skrót oznaczający walkę między gildiami;
- GWWC - Guild Wars World Championship - światowe Mistrzostwa w Guild Wars;
- HA - Heros Audience - stare, popularne tomby; lokacja mieszcząca się na Battle Isles (przeniesiona z Tombs of the Premival Kings); rozgrywają się tu walki 8vs8, których ostatnim etapem jest HoH (patrz niżej);
- hf - have fun - miłej zabawy; popularny zwrot używany przy rozpoczęciu walki;
- HoH - Hall of Heroes - ostatni etap zmagań w Heros Audience, jeśli dany świat (Korea, Europa, Ameryka, Tajwan lub Japonia) wygra w HoH 5 razy z rzędu, to otrzyma Favor of Gods i tym samym dostęp do Underworld i Fissure of Woe w Temple of the Ages;
- ID - identyfikować (Identification Kitem);
- imo/imho - in my (humble) opinion - moim (skromnym) zdaniem;
- IWAY - I Will Avenge You - nazwa grupy, która polega na okrzyku Warriora "I Will Avenge You!", standardowy IWAY posiada 2 Necro (jeden z Order of Vampire i Order of Pain a drugi z Defile Flesh) i 6 Warrów. Istnieją jednak różne kombinacje, które zawierają również Monka i Rangerów;
- LA - Lion's Arch - najpopularnieje miasto w GW;
- LFG/LFP - Looking For Group/Party - szukam drużyny;
- Infuse - (spoiler: nasycenie zbroi w misji Iron Mines od Moladune w celu uzyskania dodatkowej ochrony przed atakami Mursaat);
- LFM - Looking For Member - szukam członka do drużyny;
- lol - laughing out loud - głośny śmiech;
- Loot - zdobycz z pokonanego potwora;
- M8 - mate - przyjaciel/kolega;
- MF - Minion Factory - Jest to build, który polega na tworzeniu dużej liczby minionów;
- MM - Minion Master - gracz, którego znadniem jets tworzenie minionów;
- Mob - potwór;
- Nerf - osłabienie czegoś przez developerów;
- Newbie (newb/noob) - nowy Gracz, który nie ma pojęcie o grze;
- OMG - Oh My God - o mój boże;
- PUG - Pick Up Group - grupa uformowana z losowych nie znających siebie osób (chociaż nemal zawsze znajdzie się tam mnich lub dwóch), taka grupa nie jest zgrana ze sobą i przez to gorsza niż grupa złożona z członków gildii bądź znajomych;
- Pull/lure - wyciągać pojedyncze potwory z grupy lub małe grupki z większych skupisk przeciwników, aby łatwiej pokonać wroga, zwykle wroga wabi jeden Gracz, gdy reszta czeka kawałek dalej na przybycie wyciąganego potwora/-ów;
- PvE/PvM - Player versus Enviroment/Monsters - jeden z dwóch trybów gry; skrót oznaczający walkę Gracza z potworami;
- PvP - Player versus Player - jeden z dwóch trybów gry; skrót oznaczający walkę między Graczami;
- +xR / Rx - (w miejsce X cyferka) - w skrócie Rank X;
- Rdy - Ready - Gotów;
- Rez - wskrzeszenie, w Guild Wars dostęp do wskrzeszeń mają przede wszystkim Mnisi, ale też każda postać, która zdobyła Resurrect Signet;
- Rtrn - Return - Powróć;
- Stack - nakładanie się, sumowanie (efektów czarów/run);
- Tank - czołg - mięso armatnie; postać, która służy jako chodząca tarcza, skupia na sobie uwagę wroga, ponieważ ma wysoki poziom pancerza i przetrzyma ataki lepiej niż kompani;
- ToA - Temple of Ages - outpost, z którego można dostać się do Underworld i Fissure of Woe (pod warunkiem, że dane terytorium posiada aktualnie favor of gods (patrz WaW);
- Tombs - Tomb of the Primeval Kings - dawniej miejsce rozgrywek pvp (przeniesione do Heros Audience - HA) obecnie miejsce farmu; zwane "starymi tombami", ponieważ zwrot "tomby" wciąż funkcjonuje jako określenie walk w HA;
- toucher - R/N; nazywany tak ze względu na posiadane "touch" skile; build opierający się na szybkim wykradaniu życia (ekspertyza + blood magic);
- TS - Team Speak - program do rozmowy po Sieci, najczęściej pomiędzy Graczami;
- UW - Underworld - podobnie, jak FoW, dodatkowa lokacja związana z WaW; popularne miejsce farmu;
- Vent - Ventrillo, patrz: TS;
- W8 - wait - poczekaj;
- WaW - Worlds at War - nieustannie trwający turniej na zdobywanie i bronienie Favor of Gods (łaski bogów) poprzez wygrywanie w HoH (Hall of Heroes), jeśli dany świat (Korea, Europa, Ameryka, Tajwan lub Japonia) ma Favor of Gods, to ma dostęp do lokacji Underworld i Fissure of Woe;
- WTB - Want To Buy - chcę kupić
- WTF/WTH - What The F*ck/Hell - co do cholery/diabła;
- WTS - Want To Sale - chcę sprzedać.

Gimmick/one trick pony build - build oparty na jakiejś sztuczce, zazwyczaj bardzo łatwy do pokonania, ze względu na to, że działa on efektywnie w określonych warunkach lub założeniach.
Spike - jednoczesny atak na wroga kilku postaci za pomocą(najczęściej) kilku umiejętności(Ranger Spike, Elementalist Spike, Adrenaline Spike(wojownicy rozładowywują adrenalinę na danym przeciwniku).
Wiki/GWWiki - Guild Warsowa wersja Wikipedii - www.guildwiki.org
Build - zestaw skilli i rozłożenie atrybutów
Gank/Gankować - jest to wysyłanie jednej/kilku postaci podczas meczu GvG do bazy wroga "drugą stroną". W tym samym czasie główna grupa uderzeniowa wciąga do walki wroga. Zadaniem postaci gankującej jest oczyszczenie bazy z jak największej liczby NPCów, aby ułatwić szturm na bazę oponenta.
Flag runner - Flagowy, funkcja podczas meczu GvG. Zadaniem takiej osoby jest dbanie o jak najszybsze założenie flagi we flagowni[Flag Stand]. Jeżeli Wasza flaga utrzyma się tam przez 2 minuty, otrzymacie Morale Boost +10%.
Snare - to słowo określa zarówno umiejętności spowalniające, jak i czynność spowalniania przeciwnika(hexy, ataki łowcy)
Holding build - build HA nastawiony na trzymanie HoHa
AB - Alliance Battles - Walki Sojuszów, dostępne w Factions
Shrine - na PvP innym niż AB oznacza punkt wskrzeszania członków drużyny. Na AB chodzi o Kapliczki[Shrines] rozwmieszczone na mapie, które można przejmować.
GJ/GJT - Good Job/Good Job Team[Dobra robota/Dobra robota drużyno]
Flag Stand - to tutaj należy donieść flagę z bazy podczas GvG. Jeżeli Wasza flaga utrzyma się tam przez 2 minuty, otrzymacie Morale Boost +10%.
FFS - For F**k Sake - "Na brodę Balthazara"
Invite me/Inv me - zaproś mnie do drużyny
Ladder - ogólnoświatowy ranking GvG, dostępny na stronie www.guildwars.com
Flawless - zwycięstwo bez śmierci żadnego z członków wygranej drużyny
Scammer - naciągacz, oszust
Runner - biegacz, czyli osoba, która dołącza Cię do drużyny i za odpowiednią opłątą biegnie do osady/miasta, do której sobie życzysz(nie musisz mozlonie wycinać w pień kolejnych potworów).
Chest run - bieg po skrzynki, rodzaj farmu oparty na bieganiu po mapie tylko w celu otwierania kolejnych skrzynek
Grind/"Expienie" - skupienie się na zdobywaniu przez postać doświadczenia[EXP], aby jak najszybciej zdobywała poziom
Power leveling - odpłatna pomoc przy grindowaniu postaci, najczęściej bierze się także ze sobą scrolle[zwoje], które zwiększają okresowo ilość zdobywanego doświadczenia. W tym wypadku nasza postać trzyma się z tyłu i tylko nieznacznie wdaje się w walkę na odległość, aby gra zaliczała doświadczenie za zabitych wrogów
Mob - przeciwnik kierowany przez komputer(potwory itp. paskudztwa)
Ostatnio zmieniony 24 lis 2006, o 08:27 przez Zhai, łącznie zmieniany 1 raz
Obrazek

Abedeus
Awatar użytkownika
Burning Titan

Słownik

Post autor: Abedeus » 24 lis 2006, o 08:06

Obydwa opisują bronie

Pewnie chodziło mu o ,,vs. Hexed Foes'' albo ,,while Hexed''. Pierwsze zadaje większe obrażenia potworkom z taką różową strzałką po prawej stronie imienia potworka. While hexed, zadajesz większe obrażenia kiedy obok twojego imienia jest strzałka. A drugie to raczej ,,Increased Sale Value'', czyli za bronie dostajesz więcej niż inne bronie bez tego zwrotu.
Mathiu: Moim zdaniem, nie pomogłeś mu tłumacząc same słowa...
EDIT: Goddamit, Zhai pierwszy był. Możesz skasować mój post?

ZHAI: Do dopisz tutaj jeszcze jakieś terminy :P

Edit2: No nie wiem jeszcze ;p Do broni może być jeszcze While Enchanted, czyli większe jak jesteś pod wpływem zaklęcia, While Health Below, gdy masz życie poniżej (zwykle 40-50%, zależy od broni), While Health Above (to samo, ale gdy masz ponad 50%), while in Stance, gdy masz włączoną Postawę (czyli np. Flurry, wszelkie Mantry poza Recallem, Lightning Reflexes i tak dalej), dalej jest vs. Species (czyli np. vs Charr zadajesz większe obrażenia Charrom, ale to jasne raczej ;p), of Defense dodaje ogólnego pancerza (+1-5), of Warding dodaje pancerza vs. żywioły, of Shelter vs. fizyczne, Hale dodaje życia... Ale to dużo tego jest, więc poczytaj sobie lepiej na http://gw.gamewikis.org/wiki/Weapon_upgrade ;p
Ostatnio zmieniony 24 lis 2006, o 10:38 przez Abedeus, łącznie zmieniany 1 raz

Tom Stone
Awatar użytkownika

Słownik

Post autor: Tom Stone » 24 lis 2006, o 11:19

Zhai pisze :FFS - For F**k Sake - "Na brodę Balthazara"

hehehe sorki nie moglem sie powstrzymac :D

asamer
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Słownik

Post autor: asamer » 24 lis 2006, o 11:33

Co oznacza skrót "KK" ? Często ludzie do mnie tak piszą, a ja nie wiem co mam odpowiedzieć. Z niczym mi się to nie kojarzy.
Obrazek
Obrazek

Tom Stone
Awatar użytkownika

Słownik

Post autor: Tom Stone » 24 lis 2006, o 11:39

kk - inaczej ok :D

asamer
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Słownik

Post autor: asamer » 24 lis 2006, o 11:42

O jeee, po co tak życie komplikować, nie można pisać ok, ehhh :dry: Dzięki.
Obrazek
Obrazek

Praga
Awatar użytkownika
Jade Armor

Słownik

Post autor: Praga » 24 lis 2006, o 12:03

- HA - Heros Audience - stare, popularne tomby; lokacja mieszcząca się na Battle Isles (przeniesiona z Tombs of the Premival Kings); rozgrywają się tu walki 8vs8, których ostatnim etapem jest HoH (patrz niżej);

To trochę nieaktualne
Obrazek

Kurtaz
Awatar użytkownika
Burning Titan

Słownik

Post autor: Kurtaz » 24 lis 2006, o 12:05

I do tego Heroes Ascent, a nie Audience.
Obrazek

Zhai
Awatar użytkownika

Słownik

Post autor: Zhai » 24 lis 2006, o 19:06

Ale to skopiowane ze strony, a temat ten jest po to, żeby to uaktualnić i prosiłbym Was o zamieszczanie swoich skrótów, określeń.
Obrazek

Arbus
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Słownik

Post autor: Arbus » 26 sty 2007, o 11:36

A ktoś mi powie co oznacza "nerfować"?czy tam znerfować...jakoś tak
pozdrawiam

Pchla Szachrajka
Awatar użytkownika
Burning Titan

Słownik

Post autor: Pchla Szachrajka » 26 sty 2007, o 11:41

- Nerf - osłabienie czegoś przez developerów;

AAArgh
Obrazek

Tom Stone
Awatar użytkownika

Słownik

Post autor: Tom Stone » 26 sty 2007, o 11:42

cytat z postu Zhai'a (kilka postów wyżej...)

Nerf - osłabienie czegoś przez developerów

EDIT: Pchła była szybsza :D
Ostatnio zmieniony 26 sty 2007, o 11:43 przez Tom Stone, łącznie zmieniany 1 raz

Arbus
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Słownik

Post autor: Arbus » 26 sty 2007, o 11:45

a racja...Szuakłem pod "znerfować"

Balthazar
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Słownik

Post autor: Balthazar » 5 lut 2007, o 08:24

Ja nigdy z GW nie miałem do czynienia, ale mam zamiar kupić i jak czytam ten słownik to aż dziw jak w to w ogóle można grać zapamiętując to wszystko :wacko: .
No więc może mi ktoś wyjaśnić to:
Fissure of Woe - nie mam pojęcia o co biega....
I Will Avenge You - -||-
Infuse - :0
Minion Factory - zacznijmy od tego co to jest minion
Temple of Ages - o_O
Vent (TS) - -||-
Worlds at War -||-
For F**k Sake - "Na brodę Balthazara
- jakiego Balthazara :huh:
Gimmick/one trick pony build - że co?
Holding build - build HA nastawiony na trzymanie HoHa
o_O

I proszę, aby mi ktoś PO POLSKIEMU wyjaśnił czym się różni PvP od PvE, bo jak czytałem niektóre posty na forum to tylko: o_O , :0 , :huh: , :unsure: .
@Zhai
No proszę bardzo twoje FAQ (dużo mi to mówi wiesz):
-"PvE/PvM - Player versus Enviroment/Monsters - skrót oznaczający walkę Gracza z potworami;"
-"PvP - Player versus Player - skrót oznaczający walkę między Graczami;"
Ostatnio zmieniony 5 lut 2007, o 08:45 przez Balthazar, łącznie zmieniany 1 raz

Zhai
Awatar użytkownika

Słownik

Post autor: Zhai » 5 lut 2007, o 08:38

Fissure of Woe - specjalna lokacja w górach Shiverpeak, stworzona głównie do farmy(TAK, WIEM, pomyliłem z SF...)
I Will Avenge You - skill, podstawa popularnego ongiś buildu IWAY(obecnie nie jest on używany)
Infuse - "Infusować" jedna z funkcji mnicha, który posiada umiejętność Infuse Health. Jest to bardzo szybkie leczenie, kosztem połowy życia osoby leczącej. Taka osoba ma chronić swoich kompanów przed spajkiem.
Minion Factory - od miniona, czyli sługusa. Nekromanta posiada kilka umiejętności, która tworzą jego "sługusów" i mimo, że każdy ma inną nazwę, to przyjęło się nazywać je ogólnie "minionami". Minion factory to build(głównie PvP), który działa na zasadzie, że przed rozpoczęciem walki, jeden z zawodników szybko umiera, a Nekromanta tworzy z niego miniony i tak kilka razy.
Temple of Ages -
Vent (TS) -
Worlds at War -
- jakiego Balthazara :huh:
Gimmick/one trick pony build - że co?
o_O

I proszę, aby mi ktoś PO POLSKIEMU wyjaśnił czym się różni PvP od PvE, bo jak czytałem niektóre posty na forum to tylko: o_O , :0 , :huh: , :unsure: .
Poczytaj FAQ i stronę główną, nikt nie będzie Ci tego osobno tłumaczył...
[/quote]
Ostatnio zmieniony 5 lut 2007, o 09:25 przez Zhai, łącznie zmieniany 1 raz
Obrazek

Ward Against Noobs
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Słownik

Post autor: Ward Against Noobs » 5 lut 2007, o 08:45

Zacznij kurde używać Angielskiego tłumaczenia, inaczej nigdy nie pograsz gvg/ha i trudno będzie mówić o ta.
Ostatnio zmieniony 5 lut 2007, o 08:45 przez Ward Against Noobs, łącznie zmieniany 1 raz
Obrazek

Dark Izelor
Awatar użytkownika
Hydra

Serwer GW2: [EU] Gandara

Słownik

Post autor: Dark Izelor » 5 lut 2007, o 09:12

Zhai pisze :Fissure of Woe - specjalna lokacja w górach Shiverpeak, stworzona głównie do farmy
e... lol ? FoW w górach pierwsze słysze
Ostatnio zmieniony 5 lut 2007, o 09:14 przez Dark Izelor, łącznie zmieniany 1 raz
Obrazek

Balthazar
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Słownik

Post autor: Balthazar » 5 lut 2007, o 15:04

Za dużo tych nazw :wacko: . Jak wy to zapamiętujecie?
FoW, Toa, AoE, HA, HoH. No zwariować można... o_O
I niech mi ktoś powie kto to jest Balthazar.
Ostatnio zmieniony 5 lut 2007, o 15:05 przez Balthazar, łącznie zmieniany 1 raz

Następna

Wróć do Pytania i Odpowiedzi