Matura ;/ Problem z ramowym planem wypowiedzi

Matura
Czyli rozmowy na każdy temat.

Moderator: Moderatorzy OT

Hadzik1990
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Post autor: Hadzik1990 » 14 kwie 2009, o 16:23

Witam wszystkim przeglądając strony w necie natknąwszy sie na to forum i zauwazylem ze pomogliscie jednej osobie w dobraniem literatur ;/

Moja praca wygląda tak:
Temat:Literatura i filmy fantasy. Przedstaw przykłady, różne ujęcia i przyczyny popularności motywów fantasy. Zanalizuj celowo dobrane dzieła.

I. Literatura podmiotu:
J,R,R, Tolkiena.Władca Pierścieni:Dwie wieże Tłumaczenie: Skibniewska, Maria.Warszawa: Wydawnictwo.Muza - MUZA SA, 1996.
ISBN:83-7079-837-3
Lawrence, Watt-Ewans.Jednym zaklęciem Wydawnictwio:Legendy Etshar,2001. ISBN:83-87968-69-2
Neil, Jordan. Wywiad z wampirem. USA, 1994.
II. Literatura przedmiotu:
Sapkowski, Andrzej.Rękopis znaleziony w smoczej jaskini :Kompendium wiedzy o literaturze fantasy.Wydawnictwo: SuperNowa,2001.
Teza:??
Wnioski:??
Przyczyny popularności- spełnienie potrzeb współczesnego człowieka (mam jeden) ma byc 5 ;/ conajmiej :( (
Zakonczenie:??

trochce tego malo ale moja polonistka ciagle sie czepia tych wnoskow znalazlem nawet jakies artykuły ale jestem taka noga z Polskiego nie wiem jak to powinienem zapisac a konspekt musze dac na jutro;/
http://www.sciaga.pl/tekst/67364-68-fenome...eratury_fantasy

Troche dalem CIala ze sie za to dopiero teraz zabieram ael coz ;/ Jesli by ktos potrafil by pomoc byl bym wdzeczny ;]
P.S mam chora polonistke ;/
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2009, o 16:25 przez Hadzik1990, łącznie zmieniany 1 raz

Titanius Anglesmith
Awatar użytkownika
Burning Titan

Post autor: Titanius Anglesmith » 14 kwie 2009, o 16:27

Primo - wiesz czym się różni literatura przedmiotu od literatury podmiotu? Secundo - wnioski są po to, by w takich pracach wyciągać je samemu. Więc nie oczekuj od innych, że wymyślą Twoje wnioski za Ciebie.
Tertio - skoro nawet nie masz tezy to jak chcesz zrobić ramowy plan pracy?

Czym innym jest dobór literatury - na który się powołujesz w pierwszym zdaniu - a czym innym postawienie tezy (której nie masz), wyciągnięcie wniosków (których nie masz, bo i skąd) i obrona tej tezy poparta przykładami.
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2009, o 16:29 przez Titanius Anglesmith, łącznie zmieniany 1 raz
chullo napisał :Gdybym nie umiał zachować kultury, to by co drugie słowo poprzedzała łacina.
TigerOfCantha napisał :Titanius...wszystko krytykujesz bo jesteś ZAZDROSNY.
Kurd napisał :pamietalem ze mam sobie zapisac nazwy postaci ale zapomnialem ze mialem to zrobic :/

Hadzik1990
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Post autor: Hadzik1990 » 14 kwie 2009, o 16:37

zrozumiałem no to musze sobie jakos poradzic :)

Kisuro
Awatar użytkownika
.: Redaktor :.

Post autor: Kisuro » 14 kwie 2009, o 16:44

Wygląda mi to troszkę, jakbyś chciał, żebyśmy cały konspekt napisali za ciebie. Sorry Winnetou, nie ma tak dobrze. Chętnie pomożemy (przypuszczam) w razie wątpliwości i nieścisłości, ale tezy nie postawimy i wniosków nie wyciągniemy.
Obrazek

Hadzik1990
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Post autor: Hadzik1990 » 14 kwie 2009, o 16:50

nie caly tylko jak ja ma sie do tego zabrac;/

np chociaz ta teze ulorzyc Teza: np moze byc cos takiego Ze: przyczyny popularności- spełnienie potrzeb współczesnego człowieka jako spos oboderwania sie od rzczywistosc- nowa forma rozrywki ?

To macie jakies pomysly czy nie mozecie mi pomoc?

Titanius Anglesmith
Awatar użytkownika
Burning Titan

Post autor: Titanius Anglesmith » 14 kwie 2009, o 17:00

Hadzik1990 pisze :nie caly tylko jak ja ma sie do tego zabrac;/

np chociaz ta teze ulorzyc Teza: np moze byc cos takiego Ze: przyczyny popularności- spełnienie potrzeb współczesnego człowieka jako spos oboderwania sie od rzczywistosc- nowa forma rozrywki ?

Moim zdaniem nauczyciel jeśli nie dopuści Cię do matury wyświadczy Ci wielką przysługę. Może za rok się nauczysz.

Jeśli nie umiesz postawić tezy (już nie mówię o jej obronie) to jak Ty w ogóle chcesz myśleć o zdaniu egzaminu dojrzałości?
Co z Ciebie za abiturient, skoro nie potrafisz nawet swojej prośby poprawnie napisać:

Po jakiemu to jest napisane?

Idź na kolanach do Częstochowy poprosić Świętą Panienkę o interwencję. To jedyne realne rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy.
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2009, o 17:01 przez Titanius Anglesmith, łącznie zmieniany 1 raz
chullo napisał :Gdybym nie umiał zachować kultury, to by co drugie słowo poprzedzała łacina.
Kurd napisał :pamietalem ze mam sobie zapisac nazwy postaci ale zapomnialem ze mialem to zrobic :/

Hadzik1990
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Post autor: Hadzik1990 » 14 kwie 2009, o 17:05

widze ze Tylko gadac potrawisz ;] Jakos poradze sobie ;) ) myslalem ze znajde tu bardzej zyczliwych ludzi;]

Zegnam sie ze wszystkimi ;]

Hadzik1990
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Post autor: Hadzik1990 » 14 kwie 2009, o 18:27

Wspolnymi silami z kolezankami ;] 3 propozycje jesli ktos by chcial bym mi pomoc, przyjme ja z otwartymi rekami a jesli ktos chce sie wymadrzac to lepiej niech sobie wlaczy nasza klasa :PP

1.Literatura Faztazy jako spelnienie potrzeb wspoczesnego czlowieka (zapewniajace/ umożliwiajacego) oderwanie sie od(szarej rzecziwistosci/codzinnosci) swiata i zapewnienie rozrywki widzowi? ;>
2.Teza: Fantastyka jest jedną z metod opisywania świata./
3.Podstawową rolą wprowadzenia istot fantastycznych do dzieł jest urozmaicenie i wzbogacenie fabuły.

Kisuro
Awatar użytkownika

Post autor: Kisuro » 14 kwie 2009, o 19:10

Hadzik1990 pisze :Literatura Faztazy jako spelnienie potrzeb wspoczesnego czlowieka (zapewniajace/ umożliwiajacego) oderwanie sie od(szarej rzecziwistosci/codzinnosci) swiata i zapewnienie rozrywki widzowi?

Literatura nie ma widzów...
Poza tym nadal nie bardzo rozumiem, o co nas prosisz.
Masz tezy, gratuluję, ale wniosków nadal za ciebie nie wyciągniemy. Choćby dlatego, że ja na przykład maturę zdałem dość dawno temu i nie mam ochoty robić tego po raz drugi za kogoś.
Obrazek

Syn Diabła i Motopompy
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Post autor: Syn Diabła i Motopompy » 14 kwie 2009, o 20:02

hm...po uj sobie wybierasz temat , którego nie jesteś w stanie opracować?
http://www.last.fm/user/Paszkodnik
http://rateyourmusic.com/~Paszkodnik
http://www.filmweb.pl/user/Paszkodnik

deffik
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Post autor: deffik » 14 kwie 2009, o 20:13

Temat wybrał przed październikiem zapewne ;)
'It's a state of Mind'

Inspired by Royal Marines Commando.

Damessa
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Post autor: Damessa » 14 kwie 2009, o 20:17

omg! człowieku kończysz liceum i nie wiesz jak to zrobic?... to co robiles przez te 3 lata? Napisanie konspektu nie jest takie trudne. Nie idź na łatwizne tylko to sam przemysl napisz sobie cale nawet i w 1000 wersjach potem wrzuc na forum i wtedy ew. ktos Ci doradzi. a nie prosisz o pomoc z czego ja rozumiem to tak: napiszcie za mnie bede wdzieczny. Konspekt to plan ramowy wypowiedzi http://matura.kujon.net/txt/7/konspekt_prezentacji_plan.html szukałeś czegos w necie? to mi wyskoczylo po wstukaniu slowa konspekt w googlach. zawsze mozesz poradzic sie nauczyciela, oczywiscie nauczyciel nie powie Ci co dokladnie masz napisac jako teze ale napewno naprowadzi Cie na wlasciwy tok myslenia. Fakt jest taki ze temat wybrales jak dla mnie nie ciekawy i nie w moim typie:P nie jest trudny ale jak dla mnie nudny i mnie zbyt nie interesuje w kazdym razie zeby nie bylo ze jestem nie mila na PW do soboty wysle Ci pare moich podpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2009, o 22:24 przez Damessa, łącznie zmieniany 1 raz

Hadzik1990
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Post autor: Hadzik1990 » 14 kwie 2009, o 20:22

A moze i w pazdzierniku nie pamietam ;] temat wybralem taki poniewaz mi sie podobal ;]

Po co go wybralem ;] Bo maja polonistka kazala mi szybko odpowiedzec wiec odpowiedzalem ;]
Jest ryzyko jest zabawa. a zemnie taki humanista ze i tak bym potrzebowal pomocy czego bym nie wybral ;D

Troche juz posiedzalem i czy moze ktos mi powiedzec czy to jest dobrze czy raczej bedze trzeba nad tym troche posiedzec

Temat:Literatura i filmy fantasy. Przedstaw przykłady, różne ujęcia i przyczyny popularności motywów fantasy. Zanalizuj celowo dobrane dzieła.

I. Literatura podmiotu:
J,R,R, Tolkiena.Władca Pierścieni:Dwie wieże Tłumaczenie: Skibniewska, Maria.Warszawa: Wydawnictwo.Muza - MUZA SA, 1996.
ISBN:83-7079-837-3
Lawrence, Watt-Ewans.Jednym zaklęciem Wydawnictwio:Legendy Etshar,2001. ISBN:83-87968-69-2
Neil, Jordan. Wywiad z wampirem. USA, 1994.
II. Literatura przedmiotu:
Sapkowski, Andrzej.Rękopis znaleziony w smoczej jaskini :Kompendium wiedzy o literaturze fantasy.Wydawnictwo: SuperNowa,2001.
D. Pringle"Fantasy. Ilustrowany przewodnik"
III. Ramowy plan wypowiedzi:

Teza:.Literatura Faztazy jako spelnienie potrzeb wspoczesnego czlowieka umożliwaijace oderwanie sie od szarej codzinnosci swiata oraz zapewnienie rozrywki widzowki / czytelnikowi
3. Wnioski
1Rosnącą popularność litaratury fantasy. zapoczątkowana w 1989 roku, zmiana systemu politycznego umożliwiła Jej rozprzestrzenianie się na terenie naszego kraju.
2.Elementy Fantazy :magia, potwory, które są przyczyną jej popularności.-
3Heroic fantasy- walka dobra ze złem najpopularnijszy gatunek wsród fantazy
4.Rozmaitosc podgatonkow fantazy- dla kazdego cos innego
5.Fascynacjia Wampirami jako polludzmi pol potworami. (co do tego nie jestem pewien )

co robilem w liceum chyba to co kazdy: %% studniowka balety . moze nie nauczylem sie pisac konspektu ale poznalem ze 20 koleżanek ;)
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2009, o 20:26 przez Hadzik1990, łącznie zmieniany 1 raz

P...
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Post autor: P... » 14 kwie 2009, o 20:49

To niech Ci koleżanki pomogą.

Hadzik1990
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Post autor: Hadzik1990 » 14 kwie 2009, o 21:08

pewnie ze pomoga ;] myslalem ze Wy mozecie cos mi pomoc ale najwarazniej nie ten adres
sorka za klopot ;]

trzymajcie sie

Titanius Anglesmith
Awatar użytkownika
Burning Titan

Post autor: Titanius Anglesmith » 14 kwie 2009, o 21:09

Hadzik1990 pisze :
Teza:.Literatura Faztazy jako spelnienie potrzeb wspoczesnego czlowieka umożliwaijace oderwanie sie od szarej codzinnosci swiata oraz zapewnienie rozrywki widzowki / czytelnikowi
3. Wnioski
1Rosnącą popularność litaratury fantasy. zapoczątkowana w 1989 roku, zmiana systemu politycznego umożliwiła Jej rozprzestrzenianie się na terenie naszego kraju.
2.Elementy Fantazy :magia, potwory, które są przyczyną jej popularności.-
3Heroic fantasy- walka dobra ze złem najpopularnijszy gatunek wsród fantazy
4.Rozmaitosc podgatonkow fantazy- dla kazdego cos innego
5.Fascynacjia Wampirami jako polludzmi pol potworami. (co do tego nie jestem pewien )

Świetne wnioski tylko niestety nie na temat.

Teza nie jest po polsku. Ale może to dlatego, ze nie wiesz czym jest teza... Otóż teza, to twierdzenie. Masz coś założyć, a potem to udowodnić (na przykładach), a na końcu wyciągnąć wnioski i podsumować temat.

Na przykład do tematu: Rozwydrzenie współczesnej młodzieży jako przyczyna wtórnego analfabetyzmu
mógłbym postawić tezę:
Wszechobecność internetu, łatwa dostępność ściąg, bryków i opracowań zabija samodzielność oraz umiejętność czytania ze zrozumieniem
Argumenty:
  • młodzież nie czyta lektur - skoro są aż łatwo dostępne opracowania
  • młodzież nie pisze wypracowań/esejów/szkiców - skoro można łatwo coś takiego znaleźć w sieci
  • nauczyciele nie są w stanie wyeliminować ściąganych z internetu prac
  • młodzież nie potrafi/nie chce wyciągać samodzielnie wniosków - skoro szybsze i łatwiejsze jest znalezienie cudzych wniosków w internecie
A teraz do rzeczy - Twoja teza Literatura Faztazy jako spelnienie potrzeb wspoczesnego czlowieka umożliwaijace oderwanie sie od szarej codzinnosci swiata oraz zapewnienie rozrywki widzowki / czytelnikowi nie jest żadną tezą (pomija juz to, ze nie jest po polsku). Po pierwsze nie możesz pisać ogólnie o spełnianiu potrzeb (wiesz czym jest potrzeba?) bo literatura fantasy nie zaspokaja głodu w Afryce - a to jest potrzeba współczesnego człowieka (jedna z podstawowych w dodatku).
Jeśli chcesz w tezie pisać o potrzebie musisz ją zdefiniować i zawęzić. Napisz o "potrzebie umowy minutowej", "potrzebie akceptacji", "potrzebie jako matce wynalazków". napisz o jakichś KONKRETNYCH potrzebach.

A potem w pracy - musisz udowodnić, ze to co zapisałeś w tezie uważasz za prawdziwe (przy pomocy odwołania się do literatury).

Tak z ciekawości zapytam przeczytałeś chociaż te książki które masz w literaturze przedmiotu i podmiotu (Oprócz Tolkiena)? Czy zadowoliłeś się streszczeniem/filmem/ ściągą z netu?
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2009, o 21:10 przez Titanius Anglesmith, łącznie zmieniany 1 raz

Hadzik1990
Awatar użytkownika
Whiptail Devourer

Post autor: Hadzik1990 » 15 kwie 2009, o 18:59

jeszcze nie przeczytalem ale nie musisz mnie krytykować inni przygotowując sie do matury juz we wrzesniu a ja zawsze na ostatnia chwile ;)

dzieki za pomoc ale skorzystam z innego forum tam ludzie sa bardziej życzliwi ;]
;P
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2009, o 19:04 przez Hadzik1990, łącznie zmieniany 1 raz

Wróć do Off Topic